wifi 6 به زودی فراگیر خواهد شد، اما نسل جدید شبکه‌های وایرلس چه تفاوتی در مقایسه با قبل داشته و سرعت و پهنای باند آن چقدر است؟ در این مطلب به بررسی ویژگی‌های فناوری وای فای ۶ می‌پردازیم.

وب‌سایت گجت نیوز: با وجود گسترش نسل پنجم شبکه موبایل، رغبت کاربران به استفاده از این فناوری به منظور اتصال به اینترنت با سرعت بالا، کم است. در کشور‌هایی همچون آمریکا، اپراتور‌های مهم شهر‌های مهم را تحت پوشش ۵G قرار داده‌اند. از طرفی گوشی‌سازان از سال ۲۰۱۹ تا امروز محصولات متعددی با پشتیبانی از نسل پنجم شبکه موبایل عرضه کرده و انتظار داریم در سال جاری نیز همه پرچمداران به مودم‌های پشتیبانی‌کننده از آن مجهز شوند. با این حال، قیمت بالای پرچمداران این چنینی و هزینه بالای تعرفه‌های اینترنت ۵G سرعت رشد آن را کاهش داده است.

به همین دلیل کاربران دوست‌دار دسترسی به اینترنت با سرعت بیشتر و تاخیر به مراتب کمتر، به فناوری وای فای ۶ چشم دوخته‌اند. مودم‌ها و روتر‌های وایرلس پشتیبانی‌کننده از آن قیمت بالایی نداشته و ایجاد شبکه‌ای بدون سیم مبتنی بر Wi-Fi ۶، در مقایسه با ۵G به مراتب ارزان‌تر تمام خواهد شد.

در مجامع علمی، استاندارد وای فای جدید با نام ۸۰۲.۱۱ax شناخته می‌شود. سازمان Wi-Fi Alliance به عنوان مرجه اصلی پشتیبانی و توسعه فناوری Wi-Fi اعلام کرد نام عمومی استاندارد جدید وای فای ۶ است. برای مقایسه باید بدانیم نام اصلی استاندارد‌های قبلی یعنی وای فای ۶ و وای فای ۵ به ترتیب ۸۰۲.۱۱n و ۸۰۲.۱۱ac بود.

مقایسه ویژگی‌های فناوری وای فای ۶ با استاندارد‌های قبلی

در حالت کلی، هر چه عدد به کار رفته در نام استاندارد بیشتر باشد، به معنی بهتر بودن مشخصات و مخصوصا سرعت آن است. تفاوت در استاندارد‌های متفاوت فناوری Wi-Fi به باند فرکانس، پهنای باند و چند خصیصه دیگر مربوط می‌شود.

اگرچه نام آن کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد، اما مفهوم ساده‌ای دارد. آن چه برای کاربران عادی اهمیت دارد، سرعت دسترسی به اینترنت است. بر اساس مشخصاتی که سازمان Wi-Fi Alliance درباره ویژگی‌های فناوری وای فای ۶ اعلام کرده است، سرعت تئوری این استاندارد می‌تواند به ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه برسد! نرخ بیتی برای بیشتر کاربران چندان واضح نیست، به همین دلیل سرعت نظری Wi-Fi ۶ را باید معادل ۱.۲ گیگابایت بر ثانیه دانست! فراموش نکنید سرعت نظری با در نظر گرفتن ایده‌آل بودن همه شرایط بیان می‌شود، در حالی که در دنیای واقعی، محیط ایده‌آل به ندرت ایجاد خواهد شد.

وای فای ۶ چگونه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

پهنای باند، شبکه کابلی و دستگاه‌های منطبق با وای فای ۶ همگی روی سرعت نهایی شبکه بدون سیم تاثیر دارند. نمی‌توان بدون افزایش پهنای باند اینترنت ADSL خانگی یا اداری، انتظار داشت به صرف استفاده از یک روتر / مودم وایرلس، سرعت دسترسی به اینترنت با گوشی، تبلت، لپ تاپ یا دیگر گجت‌ها افزایش پیدا کند!

با این حال به لطف استفاده از استاندارد وای فای جدید اتصال بین روتر‌ها و دستگاه‌های ترمینال بهبود پیدا می‌کند. به عنوان نمونه، حین اتصال گوشی هوشمند به روتر یا مودم وایرلس، اطلاعات با تاخیر کمتری رد و بدل شده و تجربه بهتری از اتصال بدون سیم خواهید داشت.

موضوع را به طور ساده‌تری بیان می‌کنیم. رد و بدل شدن داده بین روتر / مودم و دستگاه‌های ترمیتال (نظیر گوشی و لپ تاپ که به آن متصل شده‌اند) نیازمند صف‌بندی است. این داده ممکن است مربوط به انتقال یک سری عکس یا باز کردن یک صفحه وب باشد (حجم کم داده)، با این حال دستگاه ترمینال برای این جابه‌جایی، یک کانال را به خود اختصاص خواهد داد. وقتی تعداد دستگاه‌های متصل به یک روتر / مودم بی‌سیم افزایش پیدا می‌کند، مشکل خود را روی همه اتصالات نشان داده و سرعت دسترسی به شبکه برای همه دستگاه‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. اکنون سرعت کل شبکه کاهش پیدا کرده است.

یکی از تکنولوژی‌های مورد استفاده در روتر / مودم‌های بدون سیم، MU-MIMO است. این فناوری اجازه می‌دهد چندین دستگاه به صورت همزمان، از یک کانال اشتراکی استفاده کنند. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فناوری وای فای ۶ است؛ دیگری نیازی به صف‌بندی درخواست‌ها وجود نداشته و چند دستگاه می‌توانند به صورت همزمان، به اکسس پوینت (نقطه اتصال، همان مودم یا روتر بدون سیم) پاسخ بدهند. نکته مهم اینجاست که با وجود اتصال چندین گجت به شبکه، سرعت شبکه کاهش پیدا نخواهد کرد.